Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie będą uczyć się w lepszych warunkach. Ponad stuletni zabytkowy gmach placówki – Willa Grawitza – przeszedł pełną modernizację. Renowacja obiektu została wsparta funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W uroczystym zakończeniu inwestycji, która odbyła się w poniedziałek, 31 sierpnia, władze samorządu województwa reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

 

 


Całkowity koszt realizacji zadania, które rozpoczęło się w październiku 2013 roku to ponad 4,6 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 3,5 miliona złotych. Projekt Gminy Miasto Szczecin znajdował się Indykatywnej Liście Projektów Indywidualnych. Decyzję o wsparciu inwestycji Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął w marcu 2014 roku.


- Mnie ani Zarządu Województwa do wspierania kultury nie trzeba namawiać. To inwestycja w naszą przyszłość, bo zaangażowanie w edukację muzyczną w pierwszym etapie życia procentuje szczególnym rodzajem wrażliwości w życiu dorosłym. Decydując o przyznaniu pieniędzy na remont szkoły w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zyskaliśmy podwójnie: z jednej strony umożliwiona została dalsza działalność tej ważnej w tradycji miasta placówki, a z drugiej – dokonano rewitalizacji zabytkowego budynku. Gratuluję panu prezydentowi Szczecina tak udanej inwestycji, a pani dyrektor szkoły - determinacji w jej realizacji - akcentował marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Przebudowa budynku dotyczyła kompleksowych prac konserwatorskich i remontowych. Objęła zarówno elementy zewnętrzne (okna, drzwi, elewacja)  jak i wewnętrzne (instalacja wodna, kanalizacyjna, c.o, gazowa, elektryczna, wentylacyjna) zabytkowej nieruchomości oraz zmianę zagospodarowania terenu.


- Dzisiaj szkoła muzyczna wraca do budynku, który odzyskał swój dawny blask. Jest to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Szkoła jest ważną częścią naszego miasta, bowiem kształci wspaniałych artystów - podkreślił prezydenta Szczecina Piotr Krzystek.


Odrestaurowana willa, wpisana do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego, wybudowana została w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza według projektu szczecińskiego architekta Zimmernanna. Teraz ma służyć przyszłym muzykom, ale także mieszkańcom całego Pomorza Zachodniego jako obiekt świadczący o XIX-wiecznej historii stolicy regionu. Zgodnie z koncepcją projektową w wyremontowanych wnętrzach, zwłaszcza w holu na pierwszym piętrze, planuje się utworzenie stałych ekspozycji fotograficznych i malarskich prezentujących historię Szczecina i Pomorza Zachodniego.


- Dziękuję w imieniu uczniów, nauczycieli a także rodziców, którzy od dawna czekali na metamorfozę tego budynku - dodała dyrektor szkoły Anna Tarnowska.


Modernizacja siedziby szkoły, która w tym zabytkowym budynku mieści się od 1951 roku, zrealizowała założenia 6 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Rozwój Funkcji Metropolitalnych”, Działanie 6.2 „Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym”, Poddziałanie 6.2.2 „Zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze metropolitalnym”


W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyła także poseł Magdalena Kochan oraz zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.


Komentarze

Podobne informacje

Tere-fere, czyli „wata słowna”

Tere-fere, czyli „wata słowna”

2017-02-21 07:38:44

Zabawa na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Teresa Drozda i jej radiowe perełki - Mieczysław Czechowicz

Teresa Drozda i jej radiowe perełki - Mieczysław Czechowicz

2017-02-16 17:02:44

Był u nas krótko, chyba rok, może niecały. Chyba się na nim nie poznałam" - przyznała po latach jego pierwsza nauczycielka aktorstwa.


Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

2017-02-13 08:15:40

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę reporterską opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku kalendarzowym. Kandydatury do Nagrody mógł zgłosić każdy, także autorzy książek.


Głosowanie na lekturę Narodowego Czytania 2017 również na Facebooku i Twitterze

Głosowanie na lekturę Narodowego Czytania 2017 również na Facebooku i Twitterze

2017-02-08 09:15:00

Trwa głosowanie na lekturę Narodowego Czytania. Jeszcze tylko przez kilka dni można oddać swój głos na książkę, która będzie czytana przez Polaków na początku września.


[VIDEO]: W Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się Diva For Rent

[VIDEO]: W Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się Diva For Rent

2017-02-03 01:20:26

Już 12 lutego w Kaliszu na scenie Uniwersytetu Adama Mickiewicza ze specjalną dedykacją dla zakochanych odbędzie się “Diva For Rent” to niespotykana, innowacyjna forma teatralna: zabawny monolog słynnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej, okraszony akompaniamentem Bogdana Kierejszy i scenografią słynnego na cały świat malarza i grafika, laureata Oskara za najbardziej znaczący plakat roku 1994 oraz prestiżowej nagrody Prix Savignac w Paryżu Rafała Olbińskiego.


Intergracyjne spotkanie muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury

Intergracyjne spotkanie muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury

2017-02-02 18:25:29

Integracyjne spotkanie muzyczne czeka na Państwa w Wawerskim Centrum Kultury. „Bliżej siebie – bliżej świata” to spotkanie dla wszystkich, dla zdrowych i niepełnosprawnych, dla przyjaciół i znajomych, dla sąsiadów i nieznajomych. Odbędzie się 3 lutego o godz. 14:00.


[VIDEO] Wymyśliłam cię nocą przy blasku świec...Mineło 5 lat od kiedy odeszła Irena Jarocka- największa Gwiazda polskiej muzyki

[VIDEO] Wymyśliłam cię nocą przy blasku świec...Mineło 5 lat od kiedy odeszła Irena Jarocka- największa Gwiazda polskiej muzyki

2017-01-27 13:19:34

Irena Jarocka została okrzyknięta największą Gwiazdą polskiej muzyki rozrywkowej. Znajomi i fani, którzy wciąż pielęgnują pamięć o tej niezwykłej Artystce podkreślają zgodnie, że gwiazdą była na scenie. W życiu przede wszystkim była sobą - niezwykle dobrą i skromną osobą. Ludzie wspominając Irenę Jarocką często mówią, że to był taki dobry duch, anioł.


Prawie 10 mln zł z UE na inwestycje w kulturę

Prawie 10 mln zł z UE na inwestycje w kulturę

2017-01-23 09:00:06

Warszawskie instytucje kultury otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie prawie 10 mln zł. Dodatkowe środki pozwolą zwiększyć dostępność oferty kulturalnej oraz dostosować obiekty zabytkowe do wdrożenia nowej oferty edukacyjno-kulturalnej.


Szczegóły zakupu kolekcji XX Czartoryskich

Szczegóły zakupu kolekcji XX Czartoryskich

2017-01-18 17:57:06

W związku z napływającymi do ministerstwa licznymi pytaniami dotyczącymi szczegółów zakupu kolekcji Książąt Czartoryskich informujemy, że 29 grudnia 2016 r. podpisano dwa akty notarialne.


Stypendia artystyczne na 2017 rok przyznane

Stypendia artystyczne na 2017 rok przyznane

2017-01-13 13:23:27

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przyznała stypendia na łączną sumę 750 000 złotych dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.