Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie będą uczyć się w lepszych warunkach. Ponad stuletni zabytkowy gmach placówki – Willa Grawitza – przeszedł pełną modernizację. Renowacja obiektu została wsparta funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W uroczystym zakończeniu inwestycji, która odbyła się w poniedziałek, 31 sierpnia, władze samorządu województwa reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

 

 


Całkowity koszt realizacji zadania, które rozpoczęło się w październiku 2013 roku to ponad 4,6 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 3,5 miliona złotych. Projekt Gminy Miasto Szczecin znajdował się Indykatywnej Liście Projektów Indywidualnych. Decyzję o wsparciu inwestycji Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął w marcu 2014 roku.


- Mnie ani Zarządu Województwa do wspierania kultury nie trzeba namawiać. To inwestycja w naszą przyszłość, bo zaangażowanie w edukację muzyczną w pierwszym etapie życia procentuje szczególnym rodzajem wrażliwości w życiu dorosłym. Decydując o przyznaniu pieniędzy na remont szkoły w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zyskaliśmy podwójnie: z jednej strony umożliwiona została dalsza działalność tej ważnej w tradycji miasta placówki, a z drugiej – dokonano rewitalizacji zabytkowego budynku. Gratuluję panu prezydentowi Szczecina tak udanej inwestycji, a pani dyrektor szkoły - determinacji w jej realizacji - akcentował marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Przebudowa budynku dotyczyła kompleksowych prac konserwatorskich i remontowych. Objęła zarówno elementy zewnętrzne (okna, drzwi, elewacja)  jak i wewnętrzne (instalacja wodna, kanalizacyjna, c.o, gazowa, elektryczna, wentylacyjna) zabytkowej nieruchomości oraz zmianę zagospodarowania terenu.


- Dzisiaj szkoła muzyczna wraca do budynku, który odzyskał swój dawny blask. Jest to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Szkoła jest ważną częścią naszego miasta, bowiem kształci wspaniałych artystów - podkreślił prezydenta Szczecina Piotr Krzystek.


Odrestaurowana willa, wpisana do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego, wybudowana została w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza według projektu szczecińskiego architekta Zimmernanna. Teraz ma służyć przyszłym muzykom, ale także mieszkańcom całego Pomorza Zachodniego jako obiekt świadczący o XIX-wiecznej historii stolicy regionu. Zgodnie z koncepcją projektową w wyremontowanych wnętrzach, zwłaszcza w holu na pierwszym piętrze, planuje się utworzenie stałych ekspozycji fotograficznych i malarskich prezentujących historię Szczecina i Pomorza Zachodniego.


- Dziękuję w imieniu uczniów, nauczycieli a także rodziców, którzy od dawna czekali na metamorfozę tego budynku - dodała dyrektor szkoły Anna Tarnowska.


Modernizacja siedziby szkoły, która w tym zabytkowym budynku mieści się od 1951 roku, zrealizowała założenia 6 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Rozwój Funkcji Metropolitalnych”, Działanie 6.2 „Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym”, Poddziałanie 6.2.2 „Zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze metropolitalnym”


W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyła także poseł Magdalena Kochan oraz zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.


Komentarze

Podobne informacje

Warszawa: Księżycowy chłopiec w Teatrze Soho 30 marca 2017 (czwartek) g. 19:30

Warszawa: Księżycowy chłopiec w Teatrze Soho 30 marca 2017 (czwartek) g. 19:30

2017-03-30 12:58:29

"Księżycowy chłopiec" już dziś w Teatrze Soho, przy ul. Młyńskiej 25. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:30.


Śląskie: Rozdano Złote Maski

Śląskie: Rozdano Złote Maski

2017-03-28 08:15:34

W Międzynarodowym Dniu Teatru poznaliśmy laureatów nagród za szczególne osiągnięcia w zakresie sztuki teatralnej w roku 2016


20 lat Konstytucji RP– święto w stolicy Pomorza Zachodniego

20 lat Konstytucji RP– święto w stolicy Pomorza Zachodniego

2017-03-28 08:09:48

Rodzinny piknik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci, lekcj historii, debaty i dyskusje naukowe – to tylko niektóre z punktów programu trzydniowych obchodów 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na które zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Od 2 do 4 kwietnia na mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego czekać będą atrakcje historyczne i kulturalne.


Konkurs: Rok Tadeusza Kościuszki zainaugurujemy w Krakowie!

Konkurs: Rok Tadeusza Kościuszki zainaugurujemy w Krakowie!

2017-03-23 23:00:17

24 marca o godzinie 10:30, na krakowskim Rynku Głównym po stronie Wieży Ratuszowej, odbędzie się inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. W programie wydarzenia znalazły się: odczytanie przysięgi, złożenie kwiatów na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki i postawienie wyjątkowego, okolicznościowego balonu na rozgrzane powietrze. Serdecznie zapraszamy!


Wystawa w holu wystawienniczym Centralnej Biblioteki Wojskowej: Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wystawa w holu wystawienniczym Centralnej Biblioteki Wojskowej: Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

2017-03-22 09:06:10

W dniach 6–24 marca 2017 roku w holu wystawienniczym Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego prezentowana jest wystawa "Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego", przygotowana przez Dział Zbiorów Specjalnych i Dział Zbiorów Głównych, z okazji imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Kontrapunkt 2017. Znamy program festiwalu

Kontrapunkt 2017. Znamy program festiwalu

2017-03-21 07:25:35

Początek wiosny w Szczecinie to, niezmiennie od ponad pół wieku, teatralne święto. Po raz pięćdziesiąty drugi odbędzie się Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Kwietniowy tydzień, od piątku do piątku (21–28.04.2017) szczelnie wypełni sztuka teatru i nie tylko. Mottem tegorocznej edycji jest wymowne pytanie „Kto Ty jesteś?”. Teatralną rozprawę nad tym prostym pytaniem wyznaczą trzy tropy poszukiwań pod hasłami: tożsamość, wspólnota oraz widz.


WCK w Falenicy zaprasza 22 marca na: Zielone Żabki- powitanie Wiosny!

WCK w Falenicy zaprasza 22 marca na: Zielone Żabki- powitanie Wiosny!

2017-03-20 08:39:15

Wawerskie Centrum Kultury w Falenicy, przy ul. Włókienniczej 54, zaprasza wszystkich 22 marca godz. 11:00 (środa) na zajęcia pod wdzięcznym tytułem:  "Zielone Żabki - powitanie Wiosny". Odbędą się one w ramach Akademii Małego Artysty.


Dziś Pogrzeb Stu Straconych

Dziś Pogrzeb Stu Straconych

2017-03-20 08:39:07

20 marca w Lesie Lućmierskim pochowane zostaną szczątki ofiar niemieckich egzekucji, dokonanych w Zgierzu i okolicach w czasie II wojny światowej. Mieszkańcy Łodzi będą mogli dojechać na pogrzeb specjalnie zorganizowanym kursem autobusów MPK.


Znamy laureatów konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom

Znamy laureatów konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom

2017-03-20 08:36:52

W piątek, 17 marca, odbyła się gala finałowa konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom organizowanego przez Warszawską Radę Seniorów oraz stołeczny ratusz. Kapituła konkursu przyznała 19 wyróżnień.


Międzylesie: Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza- 19 marca w Wawerskim Centrum Kultury dla wszystkich dzieci, rodzin. Widzimy się o godzinie 11:00!

Międzylesie: Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza- 19 marca w Wawerskim Centrum Kultury dla wszystkich dzieci, rodzin. Widzimy się o godzinie 11:00!

2017-03-16 10:40:42

Wawerskie Centrum Kultury w Międzylesiu przy ul. Żegańskiej 1a, zaprasza wszystkie dzieci i rodziny, 19 marca w niedzielę na godzinę 11:00, na spektakl pt.: "Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza". Przedział wiekowy spektaklu zaczyna się od 2lat. Górnej granicy nie ma.