Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie będą uczyć się w lepszych warunkach. Ponad stuletni zabytkowy gmach placówki – Willa Grawitza – przeszedł pełną modernizację. Renowacja obiektu została wsparta funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W uroczystym zakończeniu inwestycji, która odbyła się w poniedziałek, 31 sierpnia, władze samorządu województwa reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

 

 


Całkowity koszt realizacji zadania, które rozpoczęło się w październiku 2013 roku to ponad 4,6 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 3,5 miliona złotych. Projekt Gminy Miasto Szczecin znajdował się Indykatywnej Liście Projektów Indywidualnych. Decyzję o wsparciu inwestycji Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął w marcu 2014 roku.


- Mnie ani Zarządu Województwa do wspierania kultury nie trzeba namawiać. To inwestycja w naszą przyszłość, bo zaangażowanie w edukację muzyczną w pierwszym etapie życia procentuje szczególnym rodzajem wrażliwości w życiu dorosłym. Decydując o przyznaniu pieniędzy na remont szkoły w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zyskaliśmy podwójnie: z jednej strony umożliwiona została dalsza działalność tej ważnej w tradycji miasta placówki, a z drugiej – dokonano rewitalizacji zabytkowego budynku. Gratuluję panu prezydentowi Szczecina tak udanej inwestycji, a pani dyrektor szkoły - determinacji w jej realizacji - akcentował marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Przebudowa budynku dotyczyła kompleksowych prac konserwatorskich i remontowych. Objęła zarówno elementy zewnętrzne (okna, drzwi, elewacja)  jak i wewnętrzne (instalacja wodna, kanalizacyjna, c.o, gazowa, elektryczna, wentylacyjna) zabytkowej nieruchomości oraz zmianę zagospodarowania terenu.


- Dzisiaj szkoła muzyczna wraca do budynku, który odzyskał swój dawny blask. Jest to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Szkoła jest ważną częścią naszego miasta, bowiem kształci wspaniałych artystów - podkreślił prezydenta Szczecina Piotr Krzystek.


Odrestaurowana willa, wpisana do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego, wybudowana została w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza według projektu szczecińskiego architekta Zimmernanna. Teraz ma służyć przyszłym muzykom, ale także mieszkańcom całego Pomorza Zachodniego jako obiekt świadczący o XIX-wiecznej historii stolicy regionu. Zgodnie z koncepcją projektową w wyremontowanych wnętrzach, zwłaszcza w holu na pierwszym piętrze, planuje się utworzenie stałych ekspozycji fotograficznych i malarskich prezentujących historię Szczecina i Pomorza Zachodniego.


- Dziękuję w imieniu uczniów, nauczycieli a także rodziców, którzy od dawna czekali na metamorfozę tego budynku - dodała dyrektor szkoły Anna Tarnowska.


Modernizacja siedziby szkoły, która w tym zabytkowym budynku mieści się od 1951 roku, zrealizowała założenia 6 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Rozwój Funkcji Metropolitalnych”, Działanie 6.2 „Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym”, Poddziałanie 6.2.2 „Zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze metropolitalnym”


W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyła także poseł Magdalena Kochan oraz zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.


Komentarze

Podobne informacje

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

2017-05-23 07:19:44

Niezwykle ciepły wieczór i bardzo bogata propozycja placówek spowodowały, że tegoroczną Noc Muzeów możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Tłumy na ulicach i w muzeach, na koncertach, zwiedzaniu. Kolejki nikogo nie zniechęcały.


Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

2017-05-16 07:48:26

11 zmodernizowanych zabytkowych kamienic i nowa wystawa główna „Rzeczy warszawskie” niedługo zostaną otwarte dla publiczności. W ostatni weekend maja na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje.


Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

2017-05-15 20:38:44

Zobacz, jak witani są w Kancelarii Premiera prezydenci i premierzy z całego świata, weź udział w konferencji prasowej, poczuj się jak światowy przywódca. Podczas Nocy Muzeów w Kancelarii Premiera na żywo zobaczysz to, co na co dzień oglądasz w telewizji. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (20 maja) od godz. 19.00.


[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

2017-05-15 07:53:33

Koncert z okazji Dni Koszalina: Red Lips i Cugowscy już 19 maja wystąpią w Koszalinie. 


Kup bilet do teatru za 500 groszy!

Kup bilet do teatru za 500 groszy!

2017-05-12 21:16:44

W sobotę, 13 maja, po raz trzeci obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień – aż do 20 maja – zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie za 500 groszy. Sprzedaż rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów.


Łódź: II Forum Kobiet NSZZ Solidarność 9-10 czerwca 2017 roku

Łódź: II Forum Kobiet NSZZ Solidarność 9-10 czerwca 2017 roku

2017-05-11 14:22:45

Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” wraz z Regionalną Sekcją Kobiet Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” zapraszają na II Ogólnopolskie Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” pod hasłem: „KOBIETA ŁĄCZY POKOLENIA”. Forum odbędzie się W dniach 9 – 10 czerwca br. w Łodzi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (tzw. Biała Fabryka) przy ul. Piotrkowskiej 282.


Instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku

Instalacja Roberta Rumasa na Starym Rynku

2017-05-09 07:48:22

W ramach wrześniowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Starym Rynku pojawi się autorska instalacja Roberta Rumasa, znanego i cenionego polskiego artysty. Instalacja powstawać będzie w łódzkich zakładach i zamontowana zostanie tuż przed rozpoczęciem festiwalu, czyli 8 września br.


Hip-hop na Warsaw Challenge 2017

Hip-hop na Warsaw Challenge 2017

2017-05-06 09:04:29

Tegoroczna odsłona Warsaw Challenge zbliża się wielkimi krokami. W weekend, 13 i 14 maja, Fort Bema na Bemowie wypełni duch rywalizacji między najlepszymi światowymi tancerzami breakdance, zaś muzyczne emocje zapewnią występy legend rapu z Polski i USA.


Majówka w Muzeum Śląskim

Majówka w Muzeum Śląskim

2017-05-02 08:44:38

Zwiedzanie pokopalnianych budynków warsztatu mechanicznego i kuźni, wjazd na wieżę dawnego szybu„Warszawa II”, a tuż obok ćwiczenia jogi na świeżym powietrzu. W Muzeum Śląskim będzie można skorzystać z atrakcji dostępnych wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim


Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

2017-04-28 19:40:34

Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy dziesiątej edycji. Specjalne wyróżnienie - tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.