Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Szczecin: Wymarzone warunki dla przyszłych muzyków

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie będą uczyć się w lepszych warunkach. Ponad stuletni zabytkowy gmach placówki – Willa Grawitza – przeszedł pełną modernizację. Renowacja obiektu została wsparta funduszami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. W uroczystym zakończeniu inwestycji, która odbyła się w poniedziałek, 31 sierpnia, władze samorządu województwa reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

 

 


Całkowity koszt realizacji zadania, które rozpoczęło się w październiku 2013 roku to ponad 4,6 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło prawie 3,5 miliona złotych. Projekt Gminy Miasto Szczecin znajdował się Indykatywnej Liście Projektów Indywidualnych. Decyzję o wsparciu inwestycji Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął w marcu 2014 roku.


- Mnie ani Zarządu Województwa do wspierania kultury nie trzeba namawiać. To inwestycja w naszą przyszłość, bo zaangażowanie w edukację muzyczną w pierwszym etapie życia procentuje szczególnym rodzajem wrażliwości w życiu dorosłym. Decydując o przyznaniu pieniędzy na remont szkoły w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zyskaliśmy podwójnie: z jednej strony umożliwiona została dalsza działalność tej ważnej w tradycji miasta placówki, a z drugiej – dokonano rewitalizacji zabytkowego budynku. Gratuluję panu prezydentowi Szczecina tak udanej inwestycji, a pani dyrektor szkoły - determinacji w jej realizacji - akcentował marszałek województwa Olgierd Geblewicz.


Przebudowa budynku dotyczyła kompleksowych prac konserwatorskich i remontowych. Objęła zarówno elementy zewnętrzne (okna, drzwi, elewacja)  jak i wewnętrzne (instalacja wodna, kanalizacyjna, c.o, gazowa, elektryczna, wentylacyjna) zabytkowej nieruchomości oraz zmianę zagospodarowania terenu.


- Dzisiaj szkoła muzyczna wraca do budynku, który odzyskał swój dawny blask. Jest to dla nas powód do dumy i satysfakcji. Szkoła jest ważną częścią naszego miasta, bowiem kształci wspaniałych artystów - podkreślił prezydenta Szczecina Piotr Krzystek.


Odrestaurowana willa, wpisana do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego, wybudowana została w 1898 roku na zlecenie radcy miejskiego Georga Grawitza według projektu szczecińskiego architekta Zimmernanna. Teraz ma służyć przyszłym muzykom, ale także mieszkańcom całego Pomorza Zachodniego jako obiekt świadczący o XIX-wiecznej historii stolicy regionu. Zgodnie z koncepcją projektową w wyremontowanych wnętrzach, zwłaszcza w holu na pierwszym piętrze, planuje się utworzenie stałych ekspozycji fotograficznych i malarskich prezentujących historię Szczecina i Pomorza Zachodniego.


- Dziękuję w imieniu uczniów, nauczycieli a także rodziców, którzy od dawna czekali na metamorfozę tego budynku - dodała dyrektor szkoły Anna Tarnowska.


Modernizacja siedziby szkoły, która w tym zabytkowym budynku mieści się od 1951 roku, zrealizowała założenia 6 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Rozwój Funkcji Metropolitalnych”, Działanie 6.2 „Wzrost atrakcyjności kulturalnej na obszarze metropolitalnym”, Poddziałanie 6.2.2 „Zachowanie dziedzictwa kulturowego na obszarze metropolitalnym”


W poniedziałkowych uroczystościach uczestniczyła także poseł Magdalena Kochan oraz zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.


Komentarze

Podobne informacje

#dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie

#dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie

2017-06-23 00:12:31

Jaki spadek przejęliśmy po tych, którzy wcześniej żyli na ziemiach polskich? I gdzie właściwie były te ziemie? Jakie obrazy, książki i wydarzenia kształtują naszą wyobraźnię zbiorową?


Odzyskiwanie utraconych dóbr kultury będzie łatwiejsze

Odzyskiwanie utraconych dóbr kultury będzie łatwiejsze

2017-06-19 15:33:18

Szybsze i bardziej efektywne odzyskiwanie utraconych przez Polskę dóbr kultury oraz lepsze zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego przed kradzieżą i bezprawnym wywozem, zapewni przygotowana przez MKiDN ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury, która wejdzie w życie 20 czerwca br.


Ogólnopolski sprzeciw muzyków w związku ze zwolnieniami w Warszawskiej Operze Kameralnej

Ogólnopolski sprzeciw muzyków w związku ze zwolnieniami w Warszawskiej Operze Kameralnej

2017-06-16 14:44:30

27. edycja Festiwalu Mozartowskiego rozpoczęła się w atmosferze skandalu. 12 czerwca pod budynkiem Filharmonii Narodowej, gdzie odbywał się koncertu otwierający Festiwal, protestowało około 300 muzyków z całego kraju. Artyści solidaryzowali się z kolegami i koleżankami zwolnionymi z Warszawskiej Opery Kameralnej.


List Pierwszej Damy do uczestników prapremiery opery Śpiewająca Pippi – Opera Domosławicka

List Pierwszej Damy do uczestników prapremiery opery Śpiewająca Pippi – Opera Domosławicka

2017-06-14 20:56:21

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach miała miejsce prapremiera opery pt. Śpiewająca Pippi, przygotowanej przez Szkołę Muzyczną I st. w Domosławicach.


Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Kronholdem

Zapraszamy na spotkanie z Jerzym Kronholdem

2017-06-13 08:19:27

We wtorek, 13 czerwca o godz. 18.00 w księgarni Moda na Czytanie z czytelnikami spotka się Jerzy Kronhold, zwycięzca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. Spotkanie poprowadzi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.


[VIDEO] Śląskie: Święto muzealnictwa. Znamy laureatów

[VIDEO] Śląskie: Święto muzealnictwa. Znamy laureatów

2017-05-29 21:15:01

Poznaliśmy laureatów nagród marszałka za wydarzenie muzealne 2016 roku


Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

Tłumy zwiedzających w warszawską Noc Muzeów

2017-05-23 07:19:44

Niezwykle ciepły wieczór i bardzo bogata propozycja placówek spowodowały, że tegoroczną Noc Muzeów możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Tłumy na ulicach i w muzeach, na koncertach, zwiedzaniu. Kolejki nikogo nie zniechęcały.


Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

Do zobaczenia w Muzeum Warszawy!

2017-05-16 07:48:26

11 zmodernizowanych zabytkowych kamienic i nowa wystawa główna „Rzeczy warszawskie” niedługo zostaną otwarte dla publiczności. W ostatni weekend maja na warszawiaków i turystów czekać będą liczne atrakcje.


Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

Noc Muzeów w Kancelarii Premiera

2017-05-15 20:38:44

Zobacz, jak witani są w Kancelarii Premiera prezydenci i premierzy z całego świata, weź udział w konferencji prasowej, poczuj się jak światowy przywódca. Podczas Nocy Muzeów w Kancelarii Premiera na żywo zobaczysz to, co na co dzień oglądasz w telewizji. Zapraszamy już w najbliższą sobotę (20 maja) od godz. 19.00.


[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

[VIDEO] Dni Koszalina 2017: Red Lips i Cugowscy

2017-05-15 07:53:33

Koncert z okazji Dni Koszalina: Red Lips i Cugowscy już 19 maja wystąpią w Koszalinie.