Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Premier Ewa Kopacz w „Faktach po Faktach": Chcę restrukturyzować, a nie likwidować kopalnie

Premier Ewa Kopacz w „Faktach po Faktach

Szefowa rządu rozmawiała z Kamilem Durczokiem o programie naprawczym dla Kompanii Węglowej. „Jestem bardzo zdeterminowana, aby rozwiązać problem górnictwa. Dla mnie nie ma cenniejszej rzeczy jak miejsce pracy, stabilność i bezpieczeństwo rodziny górnika, który wykonuje ciężką pracę.” – podkreślała w wywiadzie premier Ewa Kopacz.

 

 

Chcę restrukturyzować, a nie likwidować kopalnie, które są w trudnej sytuacji finansowej - zapowiedziała szefowa rządu. Podkreśliła, że plan naprawy sytuacji w Kompanii Węglowej zakłada restrukturyzację, a nie likwidację kopalni. Premier Ewa Kopacz powiedziała, że nowa spółka, która ma zostać powołana do restrukturyzacji, to jedyne miejsce, w którym można pomóc finansowo kopalniom, nie łamiąc zasady nieuzasadnionej pomocy publicznej, jaka wynika z prawa unijnego. Szefowa rządu zaznaczyła także, że dopóki kopalnie nie znajdą się w spółce restrukturyzacyjnej, to nie będzie można ich naprawiać.

 

Udana restrukturyzacja kopalni Kazimierz-Juliusz

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że program naprawczy wprowadzony w kopalni Kazimierz-Juliusz w połowie października zakończył się sukcesem. Przez 11 miesięcy w 2014 r. kopalnia przynosiła straty ponad 160 zł na wydobyciu 1 tony węgla. Po restrukturyzacji, w grudniu zanotowano zysk na wydobyciu 1 tony w wysokości 25 zł. Podobny program naprawczy proponowany jest kopalniom w Kompanii Węglowej.

„Zrobię wszystko, aby 100% górników dołowych przy restrukturyzacji nie straciło zatrudnienia”

Premier Ewa Kopacz opowiedziała o założeniach planu osłonowego: górnicy dołowi otrzymają 24-miesięczne odprawy lub urlopy górnicze z 75% wynagrodzenia. Szefowa rządu podkreśliła, że plan naprawczy jest jedynym sposobem, aby uchronić przed upadłością 14 kopalń, a warunki proponowane górnikom są uczciwe.

Rozmowy z górniczymi związkami zawodowymi

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że będzie rozmawiać ze związkami zawodowymi tak długo, aż będzie w stanie przekazać dobrą wiadomość strajkującym górnikom. Naprawa sytuacji Kompanii Węglowej to wspólny cel i interes zarówno rządu, jak i górników.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego

Szefowa rządu podkreśliła, że ustawa procedowana w środę w Sejmie jest bardzo ważna, ponieważ ma umożliwić udzielanie legalnej pomocy publicznej kopalniom poprzez spółkę restrukturyzacyjną.

 

Fot. M. Śmiarowski/ KPRM


Komentarze

Podobne informacje

Światowa akcja solidarności z pracownikami Mondelez

Światowa akcja solidarności z pracownikami Mondelez

2017-03-30 11:41:12

W dniach 27-31 marca 2017 r. odbywa się światowa akcja organizacji związkowych z całego świata skierowana na wyrażenie solidarności z pracownikami Mondelez. Kampanię koordynuje Federacja Spożywców IUF.


Malta: Wspólna strategia płacowa europejskich związków zawodowych

Malta: Wspólna strategia płacowa europejskich związków zawodowych

2017-03-29 10:04:25

Obradujący na Malcie Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych przyjął rezolucję dotyczącą działań na rzecz podnoszenia najniższych wynagrodzeń pracowniczych.


Optymistycznie o rynku pracy

Optymistycznie o rynku pracy

2017-03-27 15:50:11

Od marca ubiegłego roku o połowę zmniejszył się odsetek negatywnych opinii na temat rynku pracy w naszym kraju (spadek z 49% do 25%).


Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi nabory na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi nabory na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści

2017-03-23 22:44:18

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji można znaleźć ogłoszenie o prowadzonym naborze, na wolne stanowiska w służbie cywilnej. Informcja o prowadzonej rekrutacji jest dość nietypowa. Ministerstwo ogłasza bowiem, że poszukuje pracowników, gdyż ma spore dziury kadrowe.


Wypadki przy pracy – raport GUS

Wypadki przy pracy – raport GUS

2017-03-22 11:34:08

GUS przygotował raport na temat ilości wypadków przy pracy. Ponad 87 tys. takich wypadków zgłoszono w ubiegłym, 2016 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.


Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

2017-03-16 15:02:29

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.


Patriot24.net poszukuje specjalistów do pracy w międzynarodowym zespole. Oferujemy bardzo atrakcyjną karierę fachowcom z zakresu reklamy i marketingu

Patriot24.net poszukuje specjalistów do pracy w międzynarodowym zespole. Oferujemy bardzo atrakcyjną karierę fachowcom z zakresu reklamy i marketingu

2017-03-13 08:15:17

W związku z bardzo dynamicznym rozwojem zarówno portalu Patriot24.net jak i naszego kanału telewizyjnego Patriot24.TV oferujemy bardzo atrakcyjną pracę tym, którzy potrafią pracować w skali globalnej współpracując też w zakresie lokalnym. Czekamy na CV od tych, którzy chcą osiągnąć międzynarodowy sukces zawodowy.


Narada polskojęzycznych adwokatów we Francji

Narada polskojęzycznych adwokatów we Francji

2017-03-10 10:29:17

2 marca br. w Ambasadzie RP we Francji odbyło się spotkanie polskojęzycznych adwokatów pracujących we Francji. Podczas spotkania omówiono zagadnienia prawne ważne z punktu widzenia polskich obywateli i przedsiębiorców we Francji.


Giełda Włoskich Win i Winiarstwa w Warszawie

Giełda Włoskich Win i Winiarstwa w Warszawie

2017-03-09 15:52:28

2 lutego br. Ambasador Alessandro De Pedys wziął udział w imprezie “Giełda Włoskich Win 2017”, zorganizowanej przez Biuro ICE w Hotelu Hilton w Warszawie i sfinansowanej przez Piano Export Sud oraz Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, w celu promowania branży winiarskiej Południa Włoch w Polsce.


Minimalna stawka godzinowa-13 złotych musi być przestrzegana

Minimalna stawka godzinowa-13 złotych musi być przestrzegana

2017-03-08 01:06:05

Realizacji przepisów, dotyczących przestrzegania minimalnej stawki godzinowej, poświęcono spotkanie z dziennikarzami, które odbyło się 1 marca w MRPiPS. Wzięli w nim udział: minister Elżbieta Rafalska, sekretarz stanu Stanisław Szwed, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.